logo projekt.jpg

Załącznik 2

NASZE DZIAŁANIA

Narodowe Święto Niepodległości

W dniu 11 listopada obchodziliśmy  102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasza szkoła włączyła się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości w inny sposób niż robiliśmy to rokrocznie. Uczniowie klasy VII: Bartosz Brodziak, Krzysztof Żuchnik, Marta Abramowicz, Wiktoria Więckowska, Bartosz Wiśliński i Lena Górecka przygotowali prezentację, która przypomniała  lata niewoli Polski, począwszy od dnia, kiedy nasza ojczyzna przestała istnieć na mapie Europy, przez okres zaborów  wypełniony walką o wyzwolenie aż do dnia 11 listopada 1918r., w którym Rada Regencyjna przekazała  Józefowi Piłsudskiemu władzę w kraju .

Prezentacja wykonana została w ramach działań projektu POWER „Wspólna historia wspólna przyszłość”

Kliknij TU aby zobaczyć prezentacje

Prawa człowieka oraz prawa obywateli Unii Europejskiej

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie edukacyjnym  „Prawa człowieka”. Prawa człowieka to szczególny rodzaj prawa podmiotowego. Podstawą praw człowieka są wartości, takie jak, godność, wolność czy prawo do życia. Prawa mają charakter  przyrodzony, niezbywalny, powszechny, niezależnie od wyznania, koloru skóry, płci, czy przynależności państwowej.

W czasie zajęć uczniowie poznawali jakie przysługują prawa obywatelom, jakie prawa nadaje i strzeże Unia Europejska, jak chronione są kobiety. Uczniowie poznali instytucje chroniące prawa oraz przeanalizowali i wyszukali miejsc na świecie, gdzie prawa człowieka są łamane lub nie są przestrzegane. Zakończeniem działań było wykonanie plakatów związanych z ww treściami.

Zajęcia przeprowadziła pani mgr Anna Pietrzak.

Krynoliny, kryzy, żaboty … poznajemy modę XVIII i XIX wieku

Moda to sposób ubierania się, czesania i makijażu popularny w jakimś okresie lub miejscu. Jest to również jedna z dziedzin sztuki użytkowej zajmująca się tworzeniem wzorów ubioru przeznaczonych do powielania i naśladowania. Ich twórcami są kreatorzy (projektanci) mody – artyści. Ubieramy się w wygodne spodnie, koszulki , sportowe buty i z niedowierzaniem spoglądamy na dawne stroje?! Niektóre wyglądają, jakby trudno było w nich się poruszać i oddychać. Czy kiedyś ludzie rzeczywiście tak się ubierali? Zazwyczaj były to stroje reprezentacyjne, najlepsze i najbardziej kosztowne, jakie mieli. Strój podkreślał status uwiecznianej osoby, a niekiedy także piastowane przez nią stanowisko bądź funkcję społeczną.

Moda pomiędzy XVI a XVIII wiekiem była szczególnie uciążliwa, ale osoby, które je nosiły były jednak w stanie zrobić wiele, by dobrze wyglądać, zgodnie z regułami mody. O zamożności właściciela świadczył materiał, z jakiego wykonano poszczególne elementy stroju. Tkaniny z dodatkiem jedwabnej, srebrnej lub złotej nici. Ważnym elementem wyglądu stała się peruka - loki, formy kwiatowe i fantazyjne upięcia. Później wytworne kapelusze, bez których szanowane damy nie mogły się pokazywać publicznie.

received_542382479980809.jpg